Семейни традиции-30+ идеи за създаване на нови
В предишната ни статия говорихме за това защо са важни ритуалите и семейните традиции. Днес ви предлагаме списък от над 60 идеи за семейни традиции. Можете да ги използвате направо или да почерпите вдъхновение, за да създадете собствени.
Преди да започнем, ще споменем няколко неща, които ще ви помогнат да установите новата традиция и тя да остане за дълго:
- Може да е изкушаващо да започнете много нови и интересни обичаи, но се стремете по-скоро към качество, а не количество. Ако направите няколко от всяка категория направо сте за златен медал!
- Изберете традиции, които са най-близки до вас като усещане. Но не бързайте да изключвате другите като глупави или твърде банални. Това не е начинание само за вас, но и за децата ви. Помислете какво ще им създаде щастливи и трайни спомени.
- Традициите трябва да се практикуват регулярно, за да са ефективни. Лесно е да забравиш нещо, когато живота те въвлече в хаоса си. Направете си обещание и се страйте да го спазвате.
Ето ги и традициите. Много от тях идват от книгата „Книгата на семейните традиции“, други са от различни семейства.
Ежедневни традиции
Това се нещата, които правим всеки ден, за да изградим семейната идентичност и ценности. Без преднамереност и постоянство тези традиции могат бързо да се превърнат във сърфиране в интернет по цял ден, всеки на собственото си устройство. Опитайте се да включите ритуали, които ви събират заедно и си общувате лице в лице.
Тайно ръкостискане. Използвано от различни групи от зората на времето. Създайте такова за семейството си. Просто или сложно ще бъде нещо лично и с времето ще означава все повече.
Семейно хранене. Безброй проучвания показват позитивните ефекти от споделянето на трапезата като семейство. За да получите максимално удовлетворение помислте върху тези предложения:
- Без телевизия, телефони и таблети
- Започнете с молитва. Ако не сте религиозни просто благодарете за нещо от деня.
- Семейни новини. Нека всеки сподели какво му се е случило днес или е прочел.
Време за песни. Пеенето обединява хората на едно различно ниво. Чрез песен можеш да предадеш ценности и култура. Дали ще е преди лягане или на закуска винаги е забавно да попеете заедно.
“Какво научихме днес” Дневник. Вземете красив тефтер и нека всяка вечер всеки да напише по едно нещо, което е научил днес. Това е отличен начин да възпитате любов към ученето у децата.
Изненадваща бележка/рисунка. Напишете или нарисувайте нещо и го сложете в раницата на детето сутрин. Развихрете въображението си. Със сигурност ще има усмивка, когато човекът го открие.
Семейна прегръдка. Всички заедно или един за всички и всички за един.
История за лека нощ. Децата, чийто родители им четат често се справят по-добре в училище. Чудесен начин за сближаване и допринася за развитието.
Вчерни разходки. Ходенето не само помага физически, но и сближава семейства.
Семейно мото „Въпрос и отговор“. „Кой знае по-добре от нас? – Никой“. „Кои са най-добрите танцьори? Ние.“ Вариантие са много- вие в какво сте най-добри.
Седмични традиции
Семейна вечер с игри. Бордови игри, карти, плейстейшън. Изберет си.
Филмова вечер. Редувайте се да избирате филми и се забавлявайте.
Футбол вечер. Ако сред вас има запалянковци на спорта.
Пица вечер. Или всякаква любима ваша храна.
Семейни танци вечер. Избирате стил за вечерта и танцувате.
Специална закуска. Традиционни палачинки в събота или бисквитена торта в неделя сутрин.
Вечеря и пазаруване. Вечеря в любим ресторант и после пазаруване за храната за вкъщи. Чудесен начин да възпитате отговорности в децата.
Седмична среща. Семейството ви е организация! И като всяка такава има нужда от оперативки и обсъждане на важни въпроси.
Месечни традиции
Разходка на пълнолуние. Всеки 29 дни има такова. Може да не му обръщаме внимание, но за децата е магично.
Кутия на целите. Важно умение за децата е да се научат да си поставят цели. Вземете красива кутия и нека всеки напише едно нещо, което иска да постигне този месец. Накрая на месеца вижте докъде сте дтигнали и повторете.
Татко/Мама среща. Ако имате повече деца определете ден само за единия родител. Нека детето избере дейноста и му дайте време насаме с мама/татко.
Семейни добрини. Ако за вас е важно да научите децата си да дават и да помагат, то покажете го с личен пример. Избере ден и посетете дом за стари хора, приют за кучета или дом за сираци. Дейността избирате вие.
Промени в живота
Тези традиции отбелязват събития, кото се случват само няколко пъти или дори веднъж в семейството. Но стават традиции, защото се предават на поколенията.
Нов дом парти. Подаръци и пожелания за новия дом. Можете да добавите всякакви ваши идеи.
Изплащане на ипотека парти. Изгорете документите от банката заедно.
Семейна капсула на времето. Заровете капсулата, когато се преместите в „постоянен“ дом. Сложете бележки, снимки и всичко, което искате да ви се случи. Отворете я след 20-30 години.
Снимка за първия учебен ден. Снимайте всяко начало. Направете си специален момент.
Прием в университет. Отпразнувайте подобаващо. Купете тениски за всички или чаши.
Сватбени традиции. Тук е строго индивидуално за всяко семейство, но възможностите са безброй. В едно семейство имали обичай да си стискат ръката два пъти в знак на “Обичам те”. На сватбата бащата, водейки дъщеря си към олтара преди да я предаде стиснал силно ръката и два пъти. Красив момент споделен само между двамата.
Традиции за рожден ден
Желание за първото парче. Освен за свещите, рожденикът получава желание и за разрязването на първото парче. Една торта-две желания!
Нова привилегия/Нова отговорност картички. Освен подарък, подгответе и два плика- „Нова привилегия“ и „Нова отговорност“. Напишете вътре съответните неща според възрастта.
8ми/ 18ти Рожден ден времева капсула. Нека детето направи капсула на 8мия си рожден ден –отворете я на 18тия.
Годишно измерване на вратата. Гледайте как расте мъника всяка година.
Празнични традиции
Празниците са най – изпълненото със семейни традиции време от годината! Какво по-хубаво от това да добавим собствени.
Великденски лов на яйца. Популярен в много страни, ловът е забавно приключение за децата и време за отдих за родителите. А самият лов на съкровища е винаги забавен, независимо към какво ще е прикрепен.
Яйчени воини. Всеки иска да има яйце бияч, направете състезанието по-забавно. Добавете награда или някакво обещание.
Изхвърляме старото и приветсваме новото. Можете да решите кога да изпълните тази традиция. Коледа е подходящо време. Научете децата си да не трупат вещи, като дарят стари дрехи и грачки, а вие ги замните с нещо ново.
Краставица за коледното дърво. Скриите нещо необичайно в дървото- краставица, чушка (за предпочитане зелено, за да се намира по-трудно). Който го открие получава допълнителен подарък.
Обратно броене до Коледа с книги. Опаковайте 24 книги. Всяка вечер разопаковайте и четете по една. Нека последната да е „Нощта преди Коледа“.
Упражнения преди подаръци. Ако обичате да спортувате това е за вас. Направете 2 обиколки на къщата или 20 подскока преди да отворите подаръците. Всички заедно, най-бързият ще започне пръв.
Изгорете неуспехите. Подходяща новогодишна традиция. Нека всеки напише за какво съжалява и какво не е успял да направи през изминалата година. В полунощ хвърлете листата в огъня и започнете на чисто.
Това с скромните ни предложения за семейни традиции.Дано ви донесат много усмивки и забавление.