7 стратегии за поставяне на цели при децата

Много родители се дразнят, че детето им не опитва достатъчно, за да постигне нещо, на което е абсолютно способно.  Какво може да се направи? Един от начините е да научим децата да си поставят цели и да ги изпълняват стъпка по стъпка.

Най-вероятно няма да накарате детето си веднага да започне да се цели високо – това е трудно дори за тийнейджърите. Но експертите казват, че ранното детство е идеалното време да запознаете детето с концепцията за поставяне на цели и работата за изпълнението им.

Поставете основите за идеята

Започнете процеса, като откриете начини, по които детето ви вече използва техниките за поставяне на цел. Ако забележите, че детето ви е успяло да спести пари, за да си купи някоя играчка например, обсъдете стъпките, които е трябвало да направи. Поговорете с него колко е хубаво да постигнеш нещо, за което си работил упорито. После обсъдете как същите стъпки могат да се използват и за други предизвикателства.

Започнете с нещо малко

Помогнете на детето си да измисли забавна цел, която може да постигне за кратък период от време. Може би да прочете книга или да завърши проект, свързан с изкуството. „Малките цели са най-добрия  начин да накарате децата да се движат напред към големите“, твърди Джим Уилтънс, инструктор по лидерство в училищата в Сан Франциско. „Постигането на дадена цел дава на децата невероятен прилив на енергия“

Оставете ги да избират

Колкото и да искате детето ви да стане  номер едно по гимнастика, най-добре го оставете само да реши какво иска да постигне. Тогава може да помогнете с направата на план. Очевидно някои цели искат повече намеса от вас.  Ако усетите, че досаждате или се изнервяте, че детето не работи усилено, това е сигнал, че трябва да се отдръпнете.

Бъдете нащрек за възможности

Ако детето ви каже, че иска да спечели награда на научния конкурс тази година,  използвате това като възможност да му помогнете с план за действие. Напишете конкретни стъпки и крайни срокове за всяка една. След това проверявайте от време на време как върви и му помагайте да не губи фокус. Курсове по език в ранна възраст.

Покажете им как

Възрастните имат много по-добро усещане какво е нужно за изпълнението на една цел. Затова можете да включите детето си във вашия собствен процес на поставяне на цели. Например, искате да си направите градина с цветя. Въвлечете детето си в процеса, нека проучвате растения, нека се учите заедно каква е грижата за тях. Възрастните знаят как да разбият нещо голямо на по-малки стъпки и това е нещо, на което трябва да научат децата си.

Осигурете реална оценка

Децата  често подценяват  колко трудно може да бъде постигането на цел и бързо могат да се изнервят и обезкуражат. Ако детето ви иска да свири на китара, бъдете окуражителни, но и реалистични. Изтъкнете предизвикателствата и постоянството, които ще изисква. Идеята не е да накарате целта да изглежда много трудна, а да ги запознаете със сериозността на задачата, като помогнете с плана.

Възнаграждавайте усилията

Когато детето ви започне да си поставя цели и да работи за тях, не забравяйте да го похвалите. Няма нужда да давате команди като „ Отивай да се упражняваш“, опитайте с насърчение и приемане на детските чувства и емоции.

Когато нещата не се получават

Детето ви иска да подобри оценките си по математика, но получава още една четворка. Сега какво? Опитайте тези стъпки:

  • Преразгледайте целта с него. Може би е била прекалено неясна или твърде амбициозна.
  • Попитайте детето си за предложения. Децата имат по-голям стимул да изпълнят собствените си идеи.
  • Помогнете му да си представи ползите. „Според теб как ще се чувстваш, ако се справиш по-добре следващият път?“
  • Споделете своите трудности от детството. Детето може да се почувства по-добре, знаейки, че и вие сте срещнали предизвикателства.
  • Направете комплимент. Дори да не е получило шестица, похвалете детето за усилията, които е положило да учи.
  • Не използвайте заплахи и подкупи. Това няма да помогне в дългосрочен план.

Примерен план в 5 стъпки:

Напишеге го черно на бяло. “Да стана по-добър играч на баскетбол”.

Бъдете конкретни. “Искам да бележа поне 20 точки във всяка игра“

Обмислете плюсовете и минусите.

 Плюс: Ще ми е по-забавно, ще съм по-ценен за отбора, ще се чувствам по-добре.

Минус: Вече тренирам 2 пъти седмично. Допълнителните тренировки ще отнемат от времето ми за уроци и игри.

Набележете малки стъпки, като зададете трите „К“ въпроса:

“Кой може да помогне?” Треньор, родител, приятел…

“Какво трябва да направя аз?” Да се упражнявам повече, да отида на спортен лагер…

“Кога?” 30 минути, три пъти в седмицата…

Следете напредъка. Родителите ми ще снимат всяка трета тренировка, треньорът редовно ще ми казва как се справям….

Защо „Хелен Дорон”(Курсове по език в ранна възраст)? Защото работим с екслузивни програми!

Share